Rodzinne wakacje na Mazurach – gdzie wybrać się z dziećmi?

Wakacje z dziećmi zawsze stawiają wiele dylematów. Gdzie pojechać tak, aby dzieci miały co robić i jednocześnie by było bezpiecznie, jaką kwaterę wybrać, jaką okolicę itp. Mazury to idealne miejsce na rodzinne wakacje, nawet jeżeli pogoda nie dopisze. Odpoczną zarówno dorośli jak i ich pociechy.

Stacja Badawcza Polskiej Akademii Nauk

To miejsce stworzone dla osób spragnionych dzikiej zwierzyn. Stacja Badawcza znajduje się w miejscowości Kosew Górny niedaleko Mikołajek i zajmuje się głównie hodowlą jeleniowatych. Najmłodsi mają tam możliwość obcowania twarzą w twarz ze zwierzętami, a niezwykle interesujące opowieści przewodnik z pewnością ubarwią tę wyprawę.

 

Wodny raj

Jeżeli pogoda dopisze warto także skorzystać z wodnych atrakcji jak na przykład kajaki, rowery wodne, rejsy itp. W końcu rejon ten słynie z licznych i pięknych jezior, grzechem byłoby nie wykorzystać ich potencjału. Na Mazurach można także odbyć rejs po… trawie! Taką możliwość daje Kanał Elbląski, który łączy kilka mazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. Będzie to na pewno niezapomniana przygoda z lekką nutką adrenaliny.

 

Po Indiańsku

W Spytkowie, niewielkiej wsi w województwie warmińsko-mazurskim znajduje się plenerowy model wioski Indiańskiej, który z pewnością zaciekawi wszystkich małych podróżników. Znajduje się tam kilka naturalnej wielkości tipi oraz konstrukcje obrzędowe. Warto również odwiedzić Muzeum Indian Ameryki Północnej przepełnione rękodziełem, strojami, bronią i indiańskimi zabawkami. W ten cudowny świat wprowadzą nas profesjonalni przewodnicy, którzy dodatkowo opowiedzą liczne historie dotyczące życia plemion, dostosowując je oczywiście do wieku słuchaczy. Na koniec można także sprawdzić się na strzelnicy, a dzieci mogą wziąć udział w grach i zabawach.

 

Ełk idealny dla dzieci

Ełk śmiało można nazwać zielonymi płucami naszego kraju. Jednak poza cudowną naturą znajdziemy tam także liczne atrakcje jak zabytki, stare miasto itp. Jednym z najciekawszych obiektów jest Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa pochodzący z 1847 roku. Na uwagę zasługują także: Cerkiew prawosławna p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, Wieża Ciśnień z 1895 roku oraz secesyjne kamienice przy ulicy Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Najmłodsi uczestnicy wycieczki z pewnością chętnie odwiedzą Muzeum Zabytków Kolejnictwa, ciekawa będzie również przejażdżka Ełcką Koleją Wąskotorową. Zobacz: Ełk na Noclegowo.pl

 

Park Dzikich Zwierząt

W Puszczy Piskiej, urokliwym kompleksie leśnym znajduje się Park Dzikich Zwierząt, czyli raj dla małych miłośników przygód. To niepowtarzalne miejsce, w którym dzikie zwierzęta przebywają w warunkach niemalże naturalnych. Na niektóre wybiegi można nawet wejść i uczestniczyć w karmieniu zwierząt lub pogłaskać je. Głównie żyją tu rysie nizinne, wilki, puchacze, cietrzewie i żubry, znajdzie się także kilka bardziej egzotycznych gatunków. Dzieci uczą się tu i bawią.

 

Spływ rzeką Krutynią

Przez wspomnianą wcześniej puszczę przepływa urokliwa rzeka – Krutynia, która słynie ze spływów kajakiem lub łodzią. To świetna zabawa dla całej rodziny, dodatkowo po drodze możemy podziwiać przepiękne lasy, niespotykane rośliny oraz dziko żyjące zwierzęta. Niesposób się nudzić podczas takiej przejażdżki.

 

Puszcza Borecka

To kolejny nieodkryty jeszcze rejon dzikiej przyrody. Park Żubrów, w którym żyje około 100 osobników to dodatkowy element dodający uroku temu wyjątkowemu miejscu. Z myślą o turystach utworzono specjalną platformę widokową, by umożliwić im obejrzenie z odległości kilkuset metrów majestatycznego „króla puszczy”. W Puszczy Boreckiej można spotkać także inne gatunki dzikich zwierząt lub wybrać się na wycieczkę nad pobliskie jezioro Mamry.

 

Park Etnograficzny

Nigdzie tak dokładnie nie poznacie kultury Warmii i Mazur jak w Parku Etnograficznym w Olsztynku. To tutaj zobaczycie najbardziej charakterystyczne zabudowania wiejskie regionu z różnych okresów oraz kolekcję 100 tysięcy egzemplarzy przedmiotów, które kiedyś wykorzystywano w życiu codziennym. Ponadto można obejrzeć tam liczne, niespotykane dzieła sztuki ludowej. To niezwykle edukacyjne a zarazem interesujące miejsce, które warto odwiedzić podczas rodzinnych wakacji.

 

Park Atrakcji Mazurolandia

Jeżeli Park Etnograficzny to za mało koniecznie musicie odwiedzić Mazurolandię. To miejsce jest najlepszym dowodem na to, że na Mazurach znajduje się mnóstwo zabytków. Ten historyczny zakątek umożliwi wszystkim turystom poznanie historii regionu, przedstawiając ją w bardzo przystępnej formie. Znajdziecie tam Park Miniatur prezentujący najcenniejsze budowle w skali 1:25, Skansen Ludowy z chata mazurską, Park Militariów, Grodzisko Rycerskie oraz klasyczny Park Rozrywki. To miejsce, w którym dzieci będą się dobrze bawiły, a rodzice poznają historię i obiekty ważne dla regionu.

Mazury kryją w sobie mnóstwo ciekawych i nieodkrytych miejsc. To region, w którym zarówno mali jak i duzi znajdą coś dla siebie. Jeżeli nie macie ochoty podczas odpoczynku zwiedzać zabytkowych obiektów czy lokalnych atrakcji warto wybrać agroturystykę i napawać się pięknem przyrody, ciszą i spokojem.